پیگیری سفارش
بستن پنجره
میگرن عصبی چیست و چه علائمی دارد
15 اردیبهشت ماه 1402

میگرن چیست؟


میگرن عصبی یکی از بیماری‌های اعصاب و روان شایع است که موجب بروز علائم مختلفی مانند سردرد‌های ضربان‌دار می‌شود.

بیشتر سردردهای میگرنی حدود ۴ ساعت طول می‌کشند، اما سردردهای شدید ممکن است که تا بیش از ۳ روز هم ادامه داشته باشند. ابتلاء به دو تا چهار بار سردرد در ماه معمول است اما برخی از افراد ممکن است هر چند روز یک‌بار دچار سردردهای میگرنی شوند، در حالی که برخی دیگر یک یا دو بار در سال این درد را احساس می‌کنند. بر اساس آمار‌ها این بیماری ششمین بیماری ناتوان کننده در جهان است.

پس در پاسخ به این سوال که میگرن عصبی شدید چیست، می‌توان این‌گونه بیان کرد که میگرن نوعی از بیماری‌های عصبی است که عموماً منجر به سردرد‌های شدید می‌شود و معمولاً می‌توان با مشاهده‌ی برخی علائم، شروع آن را پیش‌بینی کرد.


علت میگرن چیست؟

احتمالا برای شما نیز این سوال مطرح شده است که علت میگرن چیست؟ باید توجه داشته باشید که هنوز علت اصلی آن ثابت شده نیست اما در علائم شناخته شده به عنوان حمله میگرنی، برخی از پزشکان معتقدند مغز افرادی که میگرن دارند نسبت به مغز افرادی که این بیماری را ندارد، در برابر محرک‌های محیطی مانند استرس یا اختلال خواب واکنش شدیدتری نشان می‌دهد.


اختلال خواب و بیماری های مرتبط با آن

برخی از افراد ممکن است به دلیل استرس، مسافرت، بیماری و دیگر عوامل به هنگام خواب دچار اختلال شوند که به مرور زمان برطرف می‌شود. اما اگر سبب مشکلات فراوان در زندگی روزمره باشد، به این معنی است که فرد دچار اختلال خواب شده است.


اختلال خواب چیست:


در طول شبانه‌روز، هر فرد باید ۷ الی ۸ ساعت بخوابد و به مغز خود استراحت بدهد. هنگامی که ساعت و میزان خواب شبانه به هم بریزد، اختلال در خواب ایجاد شده و عوارض آن در زندگی فرد ظاهر می‌شود.

در واقع اختلالات خواب، شرایطی ایجاد می‌کند که بر توانایی خوب خوابیدن به طور منظم تاثیر مستقیم می‌گذارد. همانطور که گفتیم این اختلالات ممکن است در اثر یک بیماری ایجاد شوند و یا به دلیل استرس بیش از حد باشد. اگر در برخی از شب‌ها به هنگام خواب دچار اختلال می‌شوید طبیعی است اما اگر مرتبا دچار اختلالات خواب باشید طبیعی نیست و در طول روز احساس خواب آلودگی می‌کنید.


علت اختلال خواب :


یکی از اصلی‌ترین علت اختلال خواب، می‌توان به افسردگی و استرس که در طول زمان کنترل و درمان نمی‌شود، اشاره نمود و عوارض‌های این اختلالات نظیر کابوس‌های شبانه، راه رفتن در خواب و حرف زدن، شب ادراری کودکان ناشی از ترس و واهمه باشد. علاوه بر کودکان، بزرگسالان نیز می‌توانند دچار این اختلالات شوند.


انواع میگرن را بشناسید :

در ادامه برخی از انواع میگرن را معرفی و بررسی می‌نماییم.


انواع میگرن مبتنی بر هاله شامل موارد زیر است:


میگرن با هاله

میگرن بدون هاله


میگرن با هاله:


به عنوان هشدار برای بسیاری از بیماران عمل می‌کند و نشانه میگرن است. هاله با اختلالات حسی مختلفی مشخص می‌شود که شامل موارد زیر است:


افکار گیج کننده

لکه‌های دیداری درخشان

خطوط زیگزاگ

لکه‌های کور یا حتی از دست دادن موقتی بینایی


میگرن بدون هاله:


همانطور که از نامش پیداست‌، در این گروه، بیمار هیچگونه اختلال در هاله یا احساس تجربه نمی‌کند. تقریبا بیشتر افراد میگرن را بدون هیچگونه اختلال حسی یا هاله‌ای تجربه می‌کنند.


با این وجود، حتی در میگرن‌های بدون هاله، فرد دچار حمله یا شروع حمله میگرن می‌شود و یکی دو روز قبل علائم آن را تجربه می‌کند.


انواع دیگر میگرن را بشناسید

علاوه بر طبقه بندی مبتنی بر هاله، انواع میگرن بیشتر تقسیم می‌شوند. چند نوع دیگر وجود دارد که عبارتند از:


مزمن

قاعدگی

همی پلژی

شکمی

همراه با هاله ساقه مغز


علائم میگرن سر یا سردرد میگرنی چیست؟

یکی از سوالاتی که توسط بیماران مطرح می‌شود این است که نشانه ها یا علائم میگرن چیست؟ علائم این بیماری بسته به نوع آن و به شخص متفاوت است. به طور کلی، حمله میگرنی بسیار دردناک است و می‌تواند زندگی روزمره شما را مختل کند.


از شایع‌ترین علائم میگرن درد در سر است که اغلب به عنوان یک احساس ضربان شدید شناخته می‌شود؛ معمولا در یک طرف سر اما گاهی در دو طرف سر و گاهی اوقات از یک طرف سر شروع می‌شود و به طرف دیگر حرکت می‌کند.


علایم و نشانه های شایع میگرن

به طور کلی، اینها علایم و نشانه های شایع میگرن هستند:


حساسیت به نور، که فضای تاریک در هنگام حملات می‌تواند کمک کند.

حساسیت به صدا، که می‌تواند صداهای معمولی را غیر قابل تحمل کند.

حساسیت لمسی یا درد ناشی از لمس‌های ملایم مانند مسواک زدن، شانه کردن مو یا لمس صورت با بالشت

تهوع و استفراغ

سردرد ضربان‌دار

گردن درد یا سفتی

خستگی

مشکل در تمرکز

سرگیجه

افسردگی یا اضطراب

صدای زنگ زدن در گوش

درد سینوس

اسهال

بیزاری از بوها


افسردگی و اضطراب در اثر میگرن عصبی:


افرادی که میگرن دارند بسیار بیشتر از دیگران به دو اختلال اضطراب و افسردگی مبتلاء می‌شوند. این موضوع ممکن است به دلیل سردرد شدید طولانی‌مدت یا سایر علائم این بیماری باشد.


تهوع و استفراغ در میگرن عصبی :


تهوع و استفراغ از علائم رایج میگرن عصبی است. علت آن ممکن است مرتبط با ماده شیمیایی‌ای به‌نام سروتونین باشد که به هورمون “احساس خوب” معروف است. افرادی که به میگرن مبتلاء می‌شوند ممکن است سطح سروتونین پایینی داشته باشند.


از کجا متوجه شوم حمله میگرن است؟

حملات میگرنی به طور معمول باعث یک درد ضربان‌دار در یک طرف سر می‌شود، اگرچه این درد می‌تواند دو طرف سر و گاهی صورت را تحت تأثیر قرار دهد. درد این بیماری معمولاً طی ساعت‌ها ایجاد می‌شود، با فعالیت بدنی معمول بیشتر می‌شود و اغلب با حالت تهوع، حساسیت به نور و صدا همراه است

به اشتراک بگذارید
aa
Sorry, your browser does not support inline SVG.
جزئیات سفارش
وضعیت سفارش
هزینه نهایی سفارش
محصولات انتخاب شده
توضیحات ثبت شده