پیگیری سفارش
بستن پنجره
دیسک گردن، علائم و درمان آن
3 خرداد ماه 1402

دیسک گردن چیست

بیماری دیسک گردن، نوعی اختلال در قسمت گردنی نخاع آرتواری است که در آن ناحیه یک یا چندین دیسک بین مهره‌های گردن قرار دارند و باعث فشار و تحریک عصب‌هایی که از مهره‌ها عبور می‌کنند، می‌شود. این بیماری ممکن است به دلیل خستگی، آسیب یا عوامل دیگری مانند سن، استفاده بیش از تلفن همراه رخ دهد. ممکن است در کل یا ‏قسمتی از این مناطق احساس درد، بی حسی ، سوزن سوزن شدن و یا ضعف را تجربه کنید.


گاهی اوقات یک حادثه اتومبیل، آسیب ناشی از کار یا آسیب ورزشی دلیل این عارضه است. درد گردن ممکن است به دلیل انحطاط دیسک، تنگی کانال نخاعی، ورم مفاصل (آرتروز) و در موارد نادر سرطان یا مننژیت ایجاد شود. به ‏منظور رفع مشکلات جدی گردن، باید با یک پزشک مراقبت‌های اولیه و اغلب یک متخصص، مانند جراح مغز و اعصاب، مشورت کرد تا به ‏تشخیص دقیقی دست یافته و روش‌های درمانی تجویز شوند.


علائم دیسک گردن

علائم بیماری دیسک گردن اغلب شامل درد در ناحیه گردن، شانه و بازو می‌شود که معمولاً در یک سمت بدن بیشتر احساس می‌شود. همچنین برخی افراد ممکن است در اثر احتباس عصب در این منطقه دچار تحریک عضلانی شوند و در نتیجه مشکلاتی مانند احساس خم شدن و احساس درد هنگام چرخش گردن داشته باشند.

در نوعی دیگر از علائم این بیماری در صورتی که دیسک گردن فشاری بر روی نخاع اعصاب داشته باشد، تنگی نفس و مشکلات تنفسی ایجاد می‌شود. در برخی موارد دیسک گردن می‌تواند باعث اختلالات حسی و حرکتی شود که ممکن است نتیجه آن ، ایجاد مشکلاتی در زندگی روزمره انسان شود.


از دیگر علائم دیسک گردن می‌توان به موارد زیر نیز اشاره کرد :


‏درد گردن و بازو

بی حسی و ضعف در هر دو دست

قدم‌های لرزان و بی ثبات هنگام راه رفتن

اسپاسم‌های عضلانی در پاها

فقدان هماهنگی

لازم به ذکر است که علائم دیسک گردن می‌تواند در هر شخصی متفاوت باشد


علت دیسک گردن:


علل زیادی باعث ایجاد فتق دیسک گردن و درد شدید می شوند که عبارتند از:


فرسایش دیسک های ستون فقرات

درد ناشی از دیسک بیرون زده، معمولا به علت فرسایش ستون فقرات می باشد.


پشت و کمر ما وظیفه ی تحمل و پخش کردن وزن را داشته و دیسک های بین مهره ای، ضربه گیری در اثر حرکت (راه رفتن، چرخیدن و خم شدن) را بر عهده دارد. به دلیل فشار زیادی که به دیسک ها وارد می شود، با گذر زمان به آن ها آسیب وارد می شود و می تواند علت دیسک گردن و کمر باشد

حلقه ی فیبری (قسمت سخت خارجی دیسک) می تواند به تدریج ضعیف شده و به نوکلئوس پالپوزوس (هسته ی ژله مانند دیسک) اجازه ی خروج دهد، به این ترتیب، دیسک بیرون زده و متورم می شود.


آسیب به ستون فقرات

علت دیسک گردن می تواند در اثر آسیب باشد. تصادف رانندگی می تواند باعث بیرون زدن دیسک شود. برای مثال یک حرکت شدید و ناگهانی می تواند با وارد کردن فشار زیاد باعث بیرون زدن و پارگی دیسک گردد.


همچنین علائم دیسک گردن می تواند به علت بلند کردن نادرست یک جسم سنگین و یا چرخیدن بیش از اندازه ی بدن به وجود آید.


تاثیر همزمان آسیب ها و فرسایش ستون فقرات

ممکن است دیسک چنان ضعیف شده باشد که اتفاقاتی نه چندان مهم مثلا یک عطسه دچار بیرون زدگی شود عطسه رویداد مهمی که بتواند باعث آسیب شود به حساب نمی آید، ولی اگر فرد دیسک ضعیفی داشته باشد، نیروی حاصل از یک عطسه می تواند باعث فتق آن شود.


انواع دیسک گردن:


۶ دیسک بین‌مهره‌ای در ستون فقرات گردنی وجود دارد که هرکدام از آن‌ها ممکن است دچار پارگی و بیرون‌زدگی شوند. ‌ با این حال این اتفاق در دیسک بین مهره‌ای ۵ و ۶ و دیسک بین مهره‌ای ۶ و ۷ شایع‌تر است.


دیسک گردن مهره ۵ و ۶:این دیسک بین مهره‌ای به علت نقش خود در پشتیبانی از دو مهره اصلی حمایت‌کننده و تحمل‌کننده وزن سر، بیشتر از سایر مهره‌ها در معرض آسیب‌ها و صدمات قرار دارد. درگیری این دیسک بین مهره‌ای می‌تواند درد، ضعف عضله دوسر بازویی، عضلات اکستانسور مچ و همچنین بی‌حسی و سوزن‌سوزن شدن در انگشت شست و نوک انگشتان را در پی داشته باشد.

دیسک گردن مهره ۶ و ۷: این دیسک بین مهره‌ای نیز در اثر آسیب و صدمات و همچنین با افزایش سن در معرض ریسک بیرون‌زدگی و پارگی قرار دارد. درگیری این دیسک بین مهره‌ای، علاوه بر درد در ناحیه گردن و شانه‌ها، ممکن است درد در قفسه سینه، تعریق غیرطبیعی و ضعف در دست‌ها را نیز به دنبال داشته باشد.


درمان دیسک گردن:

درمان‌های محافظتی و روش‌های غیر جراحی، اولین خط درمان دیسک گردن هستند. ماساژ، ورزش، داروهای مسکن و ضد التهاب‌ها، فیزیوتراپی، کمپرس آب گرم و سرد و همچنین اصلاح پوسچر و سبک زندگی، روش‌هایی است که به درمان و کنترل عوارض دیسک گردن کمک می‌کند


ورزش برای دیسک گردن باید زیر نظر متخصص و با مشورت پزشک صورت گیرد، زیرا حرکات اشتباه ممکن است وضعیت بیمار را وخیم‌تر کند. بیشتر از ۹۵ درصد افراد با این روش‌ها و در طول ۶ هفته بهبود می‌یابند، در صورت ادامه داشتن علائم یا بدتر شدن آن جراحی دیسک گردن پیشنهاد می‌شود که شامل تعویض دیسک و فیوژن مهره‌ها خواهد بود

به اشتراک بگذارید
aa
Sorry, your browser does not support inline SVG.
جزئیات سفارش
وضعیت سفارش
هزینه نهایی سفارش
محصولات انتخاب شده
توضیحات ثبت شده